Umiejętność określenia, która jest godzina po angielsku, każdemu z nas przyda się w niejednej sytuacji. Warto więc umieć posługiwać się słownictwem związanym z czasem oraz godzinami. Niestety, pamiętać musimy, że godziny w języku angielskim podaje się trochę inaczej, niż po polsku.
Na szczęście, słownictwa, które musimy zapamiętać, nie jest wcale tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Sprawdźmy więc, jak wygląda czas w języku angielskim oraz o czym musimy pamiętać, chcąc o nim mówić.
Przede wszystkim, aby płynnie podawać godziny w języku angielskim, warto zrobić sobie powtórkę z liczb w tym języku. Przydać mogą nam się również słowa związane z porami dnia. Znając je, o wiele sprawniej poradzimy sobie zarówno z mówieniem która godzina, jak i rozumieniem odpowiedzi, gdy o nią zapytamy.
Wiele osób popełnia podstawowy błąd i podaje godziny po angielsku od 1 do 24, czyli tak, jak robimy to w języku polskim. Tymczasem Anglicy i Amerykanie posługują się 12-godzinnym systemem podawania godzin, dzieląc je na godziny przed południem oraz po południu. Dlatego też w zapisie godzin możemy znaleźć przy nich skróty a.m./AM (łac. ante meridiem, czyli przed południem) oraz p.m./PM (łac. post meridiem, a więc po południu).
Skrótów tych możemy używać również w rozmowie. Jest to bardzo ważne jeśli zależy nam na tym, by rozmówca dobrze zrozumiał, o którą godzinę nam chodzi – szczególnie gdy nie wynika to z kontekstu.
Podając czas w języku angielskim, możemy również skorzystać z bardziej formalnego i eleganckiego słowa, a mianowicie „o’clock”. Jest to skrót od słów of the clock. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że „o’clock” używane jest jedynie w przypadku pełnych godzin.
Jeśli chcemy zapytać o to, która jest godzina po angielsku, możemy skorzystać z jednego z dwóch pytań:
Obydwa znaczą dokładnie to samo – która jest godzina. Udzielający odpowiedzi zaczyna ją od słowa „It’s…”, po czym podaje godzinę. Przykładowo możemy usłyszeć: It’s seven o’clock.
Nie da się ukryć, że prawdopodobieństwo, że godzina będzie pełna, jest raczej małe, dlatego podając komuś czas w języku angielskim, musimy zmierzyć się również z minutami. Na szczęście, nie jest to trudne. Wykorzystujemy wówczas słowa past/after (po) i to (do), po których podajemy liczbę minut, określając ją odpowiednim liczebnikiem. Oto kilka przykładów:
17:54 – It’s six to six – Jest za sześć szósta
14:41 – It’s nineteen to three – Jest za dziewiętnaście trzecia
8:10 – It’s ten past eight – Jest dziesięć po ósmej
Podając godziny po angielsku, często używamy przyimka „at”. Wykorzystujemy go w sytuacji, w której chcemy podać konkretną godzinę, o której coś wydarzyło się lub ma się wydarzyć. A więc np. opisując, o której wstaliśmy, o której odjeżdża autobus czy zaczyna się seans filmowy. Zdanie konstruujemy wówczas w sposób następujący: I wake up at 7:00 AM – Wstałem o siódmej (przed południem).
Nie zawsze musimy podawać dokładną liczbę minut. Jeśli mamy do czynienia z pełnym kwadransem lub trzydziestoma minutami, możemy posłużyć się słownictwem takim jak:
Pamiętajmy, że czas w języku angielskim to nie tylko godziny. Nie zawsze musimy podawać przecież dokładną liczbę minut. Często w komunikacji wystarczy bowiem powiedzieć, że coś wydarzyło się rano, w południe lub wieczorem. Dlatego też, ucząc się jak podawać godziny po angielsku, dobrze jest dodatkowo zapoznać się ze słownictwem, które pozwoli nam opisać porę dnia lub nocy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ze słów, które warto znać.
Warto również zapoznać się ze słownictwem, które związane jest z czasem. Bywa ono niezastąpione w sytuacjach, w których chcemy opowiedzieć komuś historię, która nam się przydarzyła. Słowa, które dobrze znać, to między innymi:
Mówiąc o czasie i godzinach po angielsku, nie sposób nie wspomnieć o licznych związkach wyrazowych, z których słynie ten język. Również w przypadku czasu mamy ich naprawdę sporo. Warto je poznać, ponieważ bardzo często używane są w rozmowach potocznych. Znając je, szybciej zrozumiemy, co ma na myśli nasz rozmówca. Oto przykłady niektórych z nich.
Podsumowując, choć podawanie godziny po angielsku może wydawać się trudne, tak naprawdę nie jest skomplikowane. Jeśli dobrze znamy liczebniki i opanujemy podstawowe zasady, nie powinniśmy mieć żadnego problemu z podawaniem godziny, planowaniem wydarzeń w określonym czasie, czy rozumieniem o jakiej porze mówią do nas inni.