Biegła znajomość angielskiego otwiera drzwi do wyższych zarobków, lepszej pracy i nowych źródeł wiedzy. Co zrobić, aby płynnie mówić po angielsku? Czy na sukces w tej dziedzinie mogą liczyć tylko Ci, których Matka Natura obdarzyła wyjątkowym talentem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Przeczytaj go i dowiedz się, jak skutecznie osiągnąć biegłość językową, o czym pamiętać i jakich błędów unikać.
Jeśli chcesz zacząć płynnie mówić po angielsku, musisz przede wszystkim zadbać o odpowiedni zasób słownictwa, ponieważ bez niego trudno będzie Ci wyrazić swoje myśli w klarowny sposób. Staraj się nie przegapić żadnej okazji do tego, aby nauczyć się nowych wyrażeń: systematycznie powtarzaj słówka poznane na lekcji, czytaj jak najwięcej tekstów w języku angielskim, np. blogi, artykuły i książki. Śledź wiadomości, plotki i nowinki po angielsku na Facebooku i Instagramie i notuj ciekawe zwroty, idiomy i wyrazy.
Nauka słownictwa stanie się dla Ciebie łatwiejsza, kiedy odkryjesz swój styl uczenia się, czyli najlepszą dla siebie metodę pracy z nowym materiałem. Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, co sprawdza się w twoim przypadku, wypróbuj poniższe pomysły:
W Quizlecie oraz w Memrise znajdziesz także gotowe listy słownictwa, których możesz uczyć się za pomocą fiszek, dzięki czemu nie musisz tworzyć ich samodzielnie.
Jak zacząć płynnie mówić po angielsku? Trzeba jak najwięcej słuchać! Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie można opanować sztuki mówienia w języku obcym, jeśli się go nie słucha. To dlatego, że tylko poprzez słuchanie masz szansę zaznajomić się z prawidłową wymową, akcentem, intonacją i melodią, które później sam będziesz stosował, wypowiadając się po angielsku. Regularne i częste słuchanie podcastów wywiadów, radia i audiobooków, a także oglądanie filmów i seriali w oryginale zdecydowanie pomoże Ci zacząć płynnie mówić, a także myśleć po angielsku. Wartością dodaną jest też poznawanie nowego słownictwa.
“Chcę płynnie mówić po angielsku” to najczęstsza odpowiedź na pytanie, “Dlaczego postanowiłeś uczyć się języka angielskiego?”. Jeśli pragniesz osiągnąć swój cel, musisz zaakceptować fakt, że mówienie to umiejętność praktyczna, której nie da się nauczyć “w teorii”. Jedynym sposobem na osiągnięcie biegłości w mówieniu jest… jak najczęstsze ćwiczenie mówienia. Nie czekaj na to, aż poznasz więcej słów i lepiej opanujesz gramatykę - mówienie należy ćwiczyć od samego początku nauki.
Zacznij od krótkich, pojedynczych zdań, a nawet słówek. Z czasem nabierzesz płynności i pewności siebie, a Twoje wypowiedzi staną się dłuższe, bardziej złożone i wyrafinowane. Staraj się wykorzystywać nowo poznane wyrażenia i struktury gramatyczne tak szybko, jak to możliwe - dzięki temu nie tylko wzbogacisz swój komunikat, ale także utrwalisz swoją wiedzę i szybciej zaczniesz mówić płynnie.
Gdzie ćwiczyć mówienie po angielsku? Rób to przy każdej okazji! Przede wszystkim, bądź aktywny na zajęciach z lektorem, bierz udział w dyskusjach i maksymalnie ograniczaj użycie języka polskiego. Spróbuj znaleźć partnera do rozmów po angielsku, np. poprzez portale społecznościowe. Wcale nie musi to być native speaker, warto jednak, aby była to osoba, która nie mówi po polsku, dzięki czemu będziecie musieli rozmawiać wyłącznie po angielsku. Innym pomysłem jest zaangażowanie w naukę członków rodziny. W pracy możesz mieć “owocowe czwartki’, a w domu np. “angielskie soboty”, kiedy cała rodzina zwraca się do siebie wyłącznie w tym języku.
Potrzebujesz lepiej znać angielski?
W tym, aby zacząć biegle mówić po angielsku, przeszkadzają nam często szkodliwe przekonania o tym, że nasz rozmówca nas ocenia, a popełnianie błędów jest czymś złym, czego powinniśmy się wstydzić. Dotyczy to szczególnie osób dorosłych, które często po prostu wstydzą się pomyłek lub tego, że brakuje im słów, a ich wypowiedzi są pełne przerw i wahania.
To bardzo ważne, abyś już na samym początku nauki uświadomił sobie, że błędy, wahanie i mówienie bardzo prostymi zdaniami to całkiem naturalny etap, przez który przechodził każdy, kto kiedykolwiek uczył się języka obcego. Do mistrzostwa dochodzi się przez czeladnictwo - aby nauczyć się biegle mówić po angielsku, najpierw musisz popełniać błędy. Nikt nie będzie miał Ci ich za złe, więc nie bądź dla siebie zbyt surowy!
Ostatnia kwestia, o której musisz pamiętać, ucząc się angielskiego to ta, że w drodze do płynnego mówienia nie można iść na skróty. Systematyczna, rzetelna praca, nauka słownictwa, jak najczęstsze ćwiczenie konwersacji i otaczanie się angielskim, na pewno doprowadzą Cię do upragnionego celu.
O wiele większe znaczenie niż talent językowy mają: determinacja, systematyczna nauka i otwarte nastawienie. Możesz testować różne metody i wykorzystywać nowinki techniczne, jednak to Twój wkład ma największe znaczenie i decyduje o tym, czy osiągniesz sukces.
Tak naprawdę każdy może nauczyć się mówić płynnie po angielsku. Tobie też się uda, jeśli postawisz na regularną pracę, nie będziesz robił długich przerw w nauce i będziesz ćwiczył konwersację po angielsku przy każdej okazji. Pamiętaj, że możesz zacząć to robić w każdej chwili - nie musisz czekać na początek nowego roku szkolnego! Dlaczego nie zacząć od razu?