Opanowanie najczęściej używanych zwrotów i wyrażeń po angielsku to o wiele lepsza metoda na szybkie nabycie umiejętności konwersacyjnych w języku obcym, niż przyswajanie pojedynczych wyrazów a następnie próba układania z nich zwrotów i wyrażeń, które są kalkami z języka polskiego. To nigdy nie działa!
Znakomita większość zwrotów i wyrażeń - tak codziennych, jak i bardziej formalnych - nie da się przetłumaczyć w skali 1:1, ponieważ zawierają one idiomy (zwroty lub wyrażenia, które mają znaczenie swoiste i jest ono inne od znaczenia, które ma każdy składnik tego zwrotu lub wyrażenia osobno) - lub phrasal verbs (czasowniki uzyskiwane przez połączenie czasownika z przyimkiem, przysłówkiem lub oboma - połączenie to nadaje im inne znaczenie, niż wynikałoby to ze znaczenia jego poszczególnych części składowych).
Przyswajanie zwrotów i wyrażeń po angielsku warto oprzeć na kilku zasadach:
Lektorzy języka angielskiego podpowiadają, że naukę warto zacząć od naturalnych zwrotów i wyrażeń. Jeśli zależy Ci na szybkim przyswojeniu języka obcego w stopniu komunikatywnym, dobrym pomysłem jest kurs typu "500 zwrotów po angielsku" czy "1000 zwrotów po angielsku". Dadzą Ci one podstawę potrzebną do zbudowania tysięcy poprawnych zdań! Jeśli o którejś z metod nauki języka angielskiego można powiedzieć, że to "szybka nauka mówienia", to właśnie o metodzie 500/1000/1500... zwrotów. Dlaczego?
Wiesz już jak zacząć, gdzie szukać pomysłów oraz co da ci nauka zwrotów po angielsku. Teraz spróbuj się zastanowić, czy masz swoje ulubiony sposoby na opanowanie nowych zwrotów i wyrażeń, a jeśli nie - spróbuj je znaleźć. Może spodoba Ci się:
Pamiętaj, że żywy język w dużej mierze składa się z całych fraz, zwrotów, wyrażeń - słowem: konstrukcji, które stosujemy, nie zastanawiając się nad znaczeniem pojedynczych słów. Nie wierzysz? Zanurkuj w sieć w poszukiwaniu filmików o tym, jak obcokrajowcy uczą się języka polskiego i rozbierają na czynniki pierwsze nasze rodzime idiomy czy frazeologizmy. Zabawne? Nie dla nich... Język polski jest fleksyjny, co stanowi dla obcokrajowców dodatkową trudność.
Gdy znasz wystarczającą liczbę przydatnych angielskich zwrotów i wyrażeń, mówienie po angielsku staje się prostsze. W szkołach systemowych głównym priorytetem jest uczenie zasad gramatyki, zamiast gotowych konstrukcji językowych i zdań, które ułatwiłyby komunikację w życiu codziennym. Ale Ty nie jesteś w szkole systemowej - jesteś w Speak Up. U nas nauczysz się więcej, szybciej i łatwiej, ponieważ prowadzone zajęcia łączą w sobie ważne aspekty: indywidualne podejście oraz wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań edukacyjnych.