Choć historia Brexitu przypominała chwilami brazylijską telenowelę i nie wiadomo było, czy faktycznie nastąpi, stał się już faktem. Ustalenia i negocjacje dotyczące ostatecznego kształtu porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską wciąż trwają, lecz już dziś wiadomo, że Brexit będzie miał duży wpływ na nasze wyjazdy do Anglii. Jak się do nich przygotować? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Tak, wyjazd do wielkiej Brytanii po Brexicie jest możliwy, choć nieco trudniejszy. Do końca 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, lecz od 1 stycznia 2021, w życie wchodzą trzy bardzo ważne przepisy:
Poza kwestiami formalnymi warto zadbać o odpowiednie umiejętności językowe. Dzięki temu Twój pierwszy wyjazd do Anglii nie będzie się wiązał ze stresem, a Ty dasz sobie radę w każdej sytuacji. Jak przygotować się do wyjazdu do Anglii pod kątem języka?
Podczas pobytu w UK będziesz musiał rozmawiać z native speakerami, słuchać ze zrozumieniem komunikatów, np. w metrze i potrafić odczytać tablice informacyjne. Jeśli planujesz wyjazd do pracy, poprzeczka wędruje znacznie wyżej. Dlatego bardzo ważne jest, abyś przed opuszczeniem Polski podszkolił język angielski:
Jeżeli jedziesz do pracy, do powyższych sytuacji dołóż słownictwo branżowe, które okaże się przydatne w codziennej pracy.
Drugim powodem jest znaczna przewaga amerykańskiej odmiany języka angielskiego w naszym otoczeniu. Słyszymy go w filmach, serialach i piosenkach. Brytyjski akcent pojawia się o wiele rzadziej, a jest znacznie trudniejszy do zrozumienia, a im bardziej na północ Anglii się wybierasz, tym “cięższej” wymowy możesz się spodziewać.
Jak ćwiczyć angielski przed wyjazdem? Oto kilka przydatnych wskazówek:
Jeżeli, jak wiele dorosłych osób, borykasz się z blokadą językową, a na samą myśl o konieczności rozmowy po angielsku oblewa Cię zimny pot, przed wyjazdem powinieneś przede wszystkim zadbać o to, by ten problem nie zepsuł ci pobytu za granicą.
Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na przełamanie bariery językowej jest skorzystanie z kursu języka angielskiego prowadzonego przez native speakera. Idealny będzie kurs konwersacyjny z nauczycielem - Brytyjczykiem. Nie tylko pozwoli Ci pokonać trudności z mówieniem po angielsku, ale także przywyknąć do akcentu dominującego na Wyspach.
Pomimo Brexitu Anglicy pozostają w większości tym samym otwartym, przyjaznym narodem, jak do tej pory. W porównaniu do Polaków, o wiele łatwiej przychodzi im pełna akceptacja cudzoziemców, a wielokulturowość jest dla nich czymś zupełnie naturalnym. W pierwszym kontakcie mogą wydawać się nieco powściągliwi, a ich ulubionym tematem jest pogoda w Anglii, lecz szybko dają poznać się bardziej przystępnej strony.
Gotówka przyda Ci się być może, żeby zapłacić za przejazd taksówką. Praktycznie we wszystkich innych miejscach zapłacisz kartą. Warto na pewno wymienić pewną ilość złotówek na funty, aby mieć zabezpieczenie na wypadek np. awarii terminala płatniczego, jednak płatności kartą są po prostu o wiele bardziej popularne. Gotówka staje się coraz rzadszym widokiem w Anglii i to do tego stopnia, że wiele banków likwiduje lub mocno ogranicza liczbę bankomatów.
Jeśli jedziesz do pracy, będziesz potrzebował zabezpieczenia finansowego na pierwsze tygodnie. W zależności od zawodu możesz spodziewać się wypłat tygodniowych lub miesięcznych. Wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością wpłaty kaucji, a wysokości opłat znacznie od siebie odbiegają w poszczególnych regionach Anglii. Zdecydowanie najdroższy jest Londyn i duże miasta. W mniejszych, ceny za pokój wahają się od £100 do £140 tygodniowo. Przed wyjazdem zorientuj się, jak kształtują się one w tej części kraju, do którego się wybierasz.
Po odliczeniu kosztów kaucji za mieszkanie, warto mieć na koncie kwotę odpowiadającą przynajmniej minimalnym miesięcznym zarobkom w Anglii (obowiązująca obecnie godzinowa stawka minimum to £8,72). To pozwoli Ci pokryć koszty związane z wyżywieniem i dojazdami do pracy.
Po Brexicie nie będzie możliwości wyjazdu do pracy “w ciemno”. Pracę będziesz musiał znaleźć, będąc w Polsce lub podczas “turystycznego” pobytu w Anglii. Dopiero uporanie się z wymaganymi formalnościami pozwoli pracodawcy legalnie Cię zatrudnić. Oto, jakim wymogom formalnym będziesz musiał stawić czoło:
Angielski termin “sponsor” oznacza po prostu pracodawcę. Oferta pracy musi pochodzić od “zaaprobowanego sponsora”, czyli firmy, która uzyskała odpowiednią rządową licencję. Co więcej, oferowane stanowisko powinno wymagać określonego poziomu kwalifikacji i być płatne minimum £20 480. W momencie powstawanie tego artykułu ostateczne decyzje co do dwóch ostatnich warunków nie zostały potwierdzone oficjalnie przez rząd brytyjski.
Od 1 stycznia 2021 obywatele Unii Europejskiej będą musieli uzyskać wizę, aby podjąć pracę na terenie Wielkiej Brytanii. Uzyskanie dokumentu będzie wiązało się z uiszczeniem opłaty - kwota nie została jeszcze potwierdzona.
Poza wniesieniem opłaty, złożeniem wniosku o wizę z dołączonym zdjęciem i znalezieniem pracodawcy, będziesz musiał zmierzyć się z systemem punktowym. Obejmuje on 9 różnych kategorii, w których możesz uzyskać w sumie 130 punktów. Aby otrzymać wizę, będziesz musiał zdobyć 70 punktów.
3 kategorie są “non-tradeable” - niezbywalne, co oznacza, że spełnienie tych kryteriów jest absolutnie niezbędne do uzyskania wizy. Są to: wspomniana wcześniej oferta pracy od pracodawcy posiadającego licencję (20 punktów), stanowisko wymagające odpowiedniego poziomu kwalifikacji (20 punktów) i znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie B1(10 punktów).
Dodatkowe punkty będzie można zdobyć za wysokość zarobków:
£20 480 (minimum) – £23 039 rocznie - 0 punktów
£23 040 – £25 599 rocznie - 10 punktów
£25 600 lub więcej rocznie - 20 punktów
Pomogą Ci także wysokie kwalifikacje, np. tytuł doktora (10 lub 20 punktów) lub zawód, który wykonuje w UK zbyt mało osób (20 punktów). Na uzyskanie wizy nikłe szanse będą miały osoby niewykwalifikowane i bez znajomości języka angielskiego. Dobrym pomysłem jest śledzenie wprowadzanych zmian na oficjalnej, rządowej stronie www, którą znajdziesz TUTAJ.
Przed wyjazdem do Anglii, poszukaj w internecie informacji na temat miejsca, do którego się wybierasz. Dołącz do lokalnych grup na Facebooku, znajdź stronę internetową miasta, skorzystaj z Google Street View. Dzięki temu oswoisz się z nim wcześniej, a po przyjeździe łatwiej będzie Ci się w nim odnaleźć.
Pierwszy wyjazd za granicę to zawsze przygoda i wiąże się z jakimś poziomem stresu. Jednak Anglia jest wyjątkowo przyjaznym miejscem dla Polaków. Wynika to nie tylko z otwartości i przychylności samych Anglików, ale także bliskości geograficznej, języka, który jest dla nas najbardziej znanym spośród wszystkich języków obcych oraz całkiem podobnej kultury. Jeśli postanowiłeś spróbować emigracji zarobkowej, Anglia jest bardzo dobrym wyborem.
Spośród wszystkich wymogów stawianych imigrantom zarobkowym po Brexicie, najważniejszym, a jednocześnie najprostszym do spełnienia jest znajomość języka angielskiego. Bez niej nie uda Ci się znaleźć pracy ani otrzymać wizy. Umiejętność porozumiewania się po angielsku przydaje się także podczas wyjazdów dla przyjemności, kiedy po prostu chcesz zwiedzić Londyn lub inne zakątki Anglii. Dlatego nie warto czekać. Wybierz język angielski online i zacznij się uczyć już dziś!