Jak cię widzą, tak cię piszą, choć przecież to nie szata zdobi człowieka? W jednym i drugim przysłowiu jest sporo prawdy. Prawda jest również taka, że aby móc efektywnie opisywać czyjś wygląd i rozmawiać o szatach człowieka (bez względu na to czy te go zdobią, czy wręcz przeciwnie) - koniecznie trzeba znać... nazwy ubrań po angielsku.
I choć przytoczone na wstępie sentencje, w swoich angielskich odpowiednikach odwołują się do ptaków i ptasich piór (fine feathers make fine bird) oraz małp w jedwabiu (a monkey in silk is a monkey no less), to znajomość nazw ubrań i akcesoriów po angielsku oraz ich prawidłowy zapis i poprawna wymowa, pozwolą skonstruować trafny opis ubrania po angielsku (swojego lub czyjegoś), bez problemu odnaleźć się w sklepie odzieżowym z anglojęzyczną obsługą oraz z satysfakcją porozmawiać na temat trendów w modzie z zagranicznymi przyjaciółmi.
Oto najważniejsze nazwy części garderoby po angielsku oraz kilka podpowiedzi na temat tego, jak się ich uczyć.
Ubrania to dla niektórych temat rzeka, a dla innych po prostu: koszulka, koszula, sweter, bluza, spodnie, spódnica, sukienka, płaszcz i buty. Aby skutecznie rozmawiać o ubraniach, opisywać swój strój lub konsultować zawartość garderoby - wystarczy znajomość kilkunastu słówek.
Do bardziej rozbudowanych wypowiedzi, które chcemy uzupełnić dodatkowymi informacjami np. na temat kolorów, wzorów, faktur i rodzajów materiałów - konieczne jest rozszerzenie swojego słownictwa o dodatkowe rzeczowniki, przymiotniki i czasowniki, które umożliwią nam wyrażanie swoich opinii w sposób maksymalnie precyzyjny i kompletny.
Od czego zacząć naukę słownictwa w zakresie nazw ubrań po angielsku? Od podstaw!
Podstawowe słówka z tej kategorii:
Każdy outfit warto uzupełnić o akcesoria i dodatki, na przykład:
Jeśli chcemy opisać szczegóły naszego ubrania, możemy sięgnąć po jedno z poniższych słówek:
Podstawowe słówka opisujące części garderoby po angielsku opanowane? Czas na rozszerzenie zasobu. Oto wybrane nazwy i zwroty dotyczące górnych i dolnych części garderoby - po angielsku, oczywiście.
Górne części garderoby:
Dolne części garderoby:
Okrycia wierzchnie:
Ciekawostka: tops to ogólne określenie na wszystkie ubrania noszone od pasa w górę, a bottoms to ubrania noszone na dolnej części ciała.
Do tworzenia opisów ubrań po angielsku (np. realizację polecenia: opis swojego ubrania po angielsku) - konieczna jest znajomość najważniejszych czasowników oraz wybranych zwrotów.
Jeśli chcemy podkreślić jakąś konkretną cechę lub pochodzenie ubrania, przydatne mogą okazać się następujące zwroty:
Nazwy opisujące ubrania po angielsku to słówka oraz zwroty, których możesz uczyć się na wiele różnych sposobów. Masz do opanowania podstawowe ubrania po angielsku? Przygotuj karteczki z nazwami i oklej nimi wnętrze swojej szafy lub garderoby - możesz je umieścić na półkach i wieszakach z konkretnymi ubraniami. W opcji bardziej zaawansowanej dobrym pomysłem jest również sięgnięcie po modowe magazyny - możesz czytać teksty i opisy pod zdjęciami, skutecznie (i przyjemnie!) rozszerzając słownictwo nie tylko o nazwy kolejnych części garderoby po angielsku, ale również słówka bardziej specjalistyczne, opisujące detale wzorów i fasonów, kolory, rodzaje materiałów czy wykończenia.
Opanowanie części garderoby po angielsku z wymową będzie łatwiejsze, jeśli oprócz czytania i pisania - zdecydujemy się np. na oglądanie poradników modowych, pokazów mody lub dokumentów i najznamienitszych projektantach (po angielsku, oczywiście!). Możemy również słuchać podcastów poruszających tematy trendów w modzie czy rękodzieła odzieżowego.
Znajomość nazw garderoby po angielsku umożliwia nam bezproblemowe tworzenie opisów ubrań oraz prowadzenie swobodnych rozmów o ubraniach, również o modzie i trendach. Znasz podstawowe ubrania po angielsku? Możesz bez problemu wybrać się na shopping, dopytać obsługę sklepu o dostępność wybranego modelu spódnicy, koszuli czy spodni w interesującym cię kolorze lub rozmiarze.
Opanowałeś części garderoby po angielsku w stopniu zaawansowanym? Możesz bez kompleksów wdać się w dyskusję o modzie na wyższym poziomie, zapytać o wzory i fasony, rodzaje materiałów i ich parametry. Nauka słówek opisujących ubrania po angielsku jest dość łatwa i może być... bardzo przyjemna!