Jeśli prowadzisz własnego bloga w języku angielskim, możesz pisać w nim cokolwiek i jakkolwiek chcesz. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa z wpisem na blogu po angielsku na maturze. W tym przypadku musisz trzymać się określonych wymagań, aby zdobyć pełną pulę punktów, czyli 10. O czym pamiętać? Na co uważać? Odpowiedzi na te pytania oraz przykład wpisu na bloga po angielsku znajdziesz w naszym artykule poniżej!
Jak niemal wszystkie treści umieszczane w internecie, wpisy blogowe charakteryzują się dość nieformalnym, luźnym stylem. Możesz pozwolić sobie na zastosowanie słownictwa kolokwialnego, młodzieżowego, skrótów i wykrzykników. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy Twój wpis kierowany jest do osób starszych lub instytucji, np. stanowi apel albo wyjaśnienie. W takim przypadku powinieneś swój styl sformalizować i sięgnąć po bardziej oficjalne zwroty oraz środki wyrazu.
Zanim przystąpisz do pisania, upewnij się, że dokładnie i ze zrozumieniem przeczytałeś polecenie. Znajdziesz w nim wskazówki co do tego, kto jest czytelnikiem Twojego bloga. Pozwoli Ci to wybrać właściwy, dostosowany do odbiorców styl wypowiedzi. Bardzo ważna jest też konsekwencja w utrzymaniu stylistyki w całym wpisie.
Mimo że wpis na bloga na maturze to dość krótka forma - zawiera od 80 do 130 słów, wcale nie jest najłatwiejszy do napisania. Powodem jest fakt, że może zawierać niemal wszystkie inne rodzaje wypowiedzi pisemne: prezentację pasji, opis miejsca lub osoby, instrukcję, poradę, opowiadanie, relację z jakiegoś wydarzenia, recenzję, manifest poglądów lub zaproszenie.
Polecenie, które znajdziesz w arkuszu maturalnym, będzie zawierać cztery punkty, do których koniecznie musisz nawiązać. Warto rozwinąć każdy z nich w 2-3 zdaniach. Pamiętaj, że żadnego z nich nie wolno Ci pominąć. Ocena będzie dotyczyła pełnego przekazania informacji (4 punkty), spójności i logiki (2 punkty), bogactwa językowego (2 punkty) oraz poprawności językowej (2 punkty).
W rzeczywistości wpisy blogowe często zawierają zdjęcia, grafiki, nagrania wideo lub linki do innych stron. Możesz to wykorzystać, wplatając nawiązanie do tego typu elementów w treści wpisu, np. If you want to see more pictures from my trip, follow this link. - Jeśli chcecie obejrzeć więcej zdjęć z mojej wycieczki, kliknijcie w ten link.
Egzaminatorzy sprawdzający prace maturalne przykładają dużą uwagę do czytelnego układu każdej wypowiedzi pisemnej, także wpisu na bloga. Jak skonstruować go poprawnie?
W przypadku wpisu na bloga na maturze z angielskiego, wstęp nie powinien być długi. Składa się z dwóch elementów: tytułu, który nie zawsze jest wymagany i zdania lub kilku zdań wprowadzających. Tytuł skomponuj w taki sposób, aby wskazywał na treść całej wypowiedzi, a jednocześnie zaciekawiał i zachęcał czytelnika do przeczytania całości tekstu, np.:
W pierwszym zdaniu możesz (ale nie musisz) przywitać się ze swoimi czytelnikami i poinformować ich, o czym przeczytają w dalszej części tekstu. Oto kilka przykładów:
Nie istnieje jeden poprawny wzór rozwinięcia wpisu blogowego, wszystko zależy od tematu. Pamiętaj jednak, że to w tym miejscu odnosisz się do czterech punktów z polecenia. Aby mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś, a dodatkowo zachować przejrzystość wypowiedzi, każdemu z nich poświęć osobny akapit o długości 2-3 zdań. Przykład pełnego, poprawnie skomponowanego wpisu znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Celem bloga jest nie tylko wyrażanie własnych przemyśleń czy zdawanie relacji, ale także wchodzenie w interakcję z czytelnikami. Z tego powodu każdy wpis powinien kończyć się w sposób zachęcający ich do pozostawienia komentarza lub wypowiedzenia się na poruszony temat. Oto kilka inspiracji, jak to zrobić:
Podczas pracy nad wpisem na bloga po angielsku możesz wykorzystać zwroty charakterystyczne dla innych form, np. opowiadania, recenzji, opisu czy relacji. Dodatkowo przydatne mogą się okazać poniższe wyrażenia:
Oto przykład polecenia, jakie może znaleźć się w arkuszu maturalnym:
Przeczytałeś najnowszą książkę swojego ulubionego autora. Podziel się swoją opinią na jej temat na blogu.
Przykładowa odpowiedź:
Hi guys!
I’m writing this post because I’ve finally read the latest book by Andrew White and I wanted to share my opinion on it with you.
As in the previous books by White, the main characters are: Joe and his best friend Alex.
SPOILER ALERT! In the following part of the post you’ll find some spoilers about how the book ends!
In “Hidden treasure” Joe visits his aunt, who lives in Scotland. By accident he hears some men talking about a hidden treasure and gets involved in a criminal intrigue. Fortunately, he can always rely on Alex to come to his rescue.
The book is fast-paced, exciting and unpredictable. I couldn’t put it down! If you like adventure stories, make sure to read it!
I’m waiting for your comments!
Tłumaczenie:
Witajcie!
Piszę tego posta, ponieważ w końcu przeczytałem ostatnią książkę Andrew White’a i chciałem podzielić się z Wami moją opinią na jej temat.
Podobnie jak w poprzednich książkach White’a, głównymi bohaterami są: Joe i jego najlepszy przyjaciel Alex.
UWAGA, SPOILERY! W dalszej części posta znajdują się spoilery dotyczącego tego, jak kończy się książka!
W “Ukrytym skarbie” Joe odwiedza swoją ciocię, która mieszka w Szkocji. Przypadkowy słyszy, jak jacyś mężczyźni rozmawiają o ukrytym skarbie i zostaje wplątany w intrygę kryminalną. Na szczęście, zawsze może liczyć na to, że Alex przyjdzie mu z pomocą.
Akcja książki toczy się szybko, jest ekscytująca i nieprzewidywalna. Nie mogłem jej odłożyć! Jeśli lubicie książki przygodowe, musicie ją przeczytać!
Czekam na Wasze komentarze!
Wpis na bloga po angielsku jest jedną z prostszych form wymaganych na maturze. Warto jednak pamiętać, o kilku zasadach, które zagwarantują Ci zdobycie dużej liczby punktów:
Jeśli znasz i stosujesz zasady pisania wpisów blogowych na maturze, zadanie to nie powinno sprawić Ci większych trudności. Najważniejszym elementem jest uwzględnienie wszystkich punktów polecenia w swoim tekście. Jeżeli jednak chcesz mieć 100% pewności, że zdasz maturę z angielskiego z dobrym wynikiem, zainwestuj w dobry kurs tego języka i nie stresuj się egzaminem!