Sporty zimowe po angielsku - przydatne słownictwo i określenia
W każdej sytuacji warto pamiętać, że "uprawiać sporty zimowe" po angielsku to practice winter sports, ale to zdecydowanie niejedyny zwrot, który może okazać się potrzebny, kiedy znajdziemy się za granicą i będziemy musieli porozumieć się po angielsku np. w wypożyczalni sprzętu sportowego. Oto krótka lista najważniejszych wyrażeń i słownictwa przydatnego każdemu, kto uprawia zimowe sporty poza granicami Polski:
- ski equipment - akcesoria/sprzęt narciarski
- goggles - gogle narciarskie
- helmet - kask
- winter-coat - kurtka zimowa
- down jacket - kurtka puchowa
- gloves - rękawice
- slope - stok narciarski
- ice rink - lodowisko
- shin pad - nagolennik
- snow suit - kombinezon zimowy
- cable car - kolejka linowa
- drag lift - wyciąg orczykowy
- ski lift - wyciąg narciarski
Chcąc zapytać kogoś o lokalizację interesującego nas miejsca (np. stoku narciarskiego czy lodowiska), można skorzystać z konstrukcji Where is the nearest...? Kiedy po całym dniu na stoku zmarzniesz i poczujesz, że musisz się rozgrzać również od wewnątrz, zapytaj kogoś o to, która z pobliskich kafejek czy restauracji serwuje grzane wino, np. tak: Excuse me, where can I get a cup of mulled wine?
Nazwy sportów zimowych po angielsku
Jeżeli chodzi o ogólny podział na rodzaje, sporty zimowe po angielsku klasyfikuje się zwykle jako sporty rekreacyjne (recreational sports), sporty indywidualne (individual sports) oraz sporty zespołowe (team sports). Oczywiście istnieje także pewna grupa sportów zimowych, które trudno jednoznacznie umieścić w jednej z powyższych kategorii - dobrym przykładem jest np. kajakarstwo lodowe (ice canoeing) czy kolarstwo zimowe (cold-weather cycling). Obie te dyscypliny mogą być uprawniane zarówno indywidualnie, jak i grupowo.
Popularne zimowe sporty po angielsku
Zdecydowaną większość najchętniej uprawianych sportów zimowych stanowią różne typy jazdy na nartach, łyżwach oraz saneczkarstwo. Poniżej znajdziesz najważniejsze wyrażenia i słownictwo związane z tymi dyscyplinami:
- a sled - sanki
- skis - narty
- ice skates - łyżwy
- downhill skiing - narciarstwo zjazdowe
- figure skating - łyżwiarstwo figurowe
- freestyle skiing - narciarstwo dowolne
- ice hockey - hokej na lodzie
- ice skating - łyżwiarstwo
- luge - saneczkarstwo
- snowboarding - jazda na desce snowboardowej
- sledging - zjeżdżanie na sankach
- snowball fighting - walka/bitwa na śnieżki
Ekstremalne/nietypowe sporty zimowe - angielski
Wśród miłośników sportów zimowych nie brakuje osób, które szukają ekstremalnych doznań i ogromnej dawki adrenaliny. Poniższa lista nie wyczerpuje wprawdzie wszystkich możliwości, jakie są dostępne dla pasjonatów zimowych sportów ekstremalnych, ale zebraliśmy na niej najciekawsze naszym zdaniem opcje:
- ice boating - żeglarstwo lodowe (bojery)
- mogul skiing - jazda po muldach
- nordic combined - kombinacja norweska
- snow kayaking (snowboating) - kajakarstwo lodowe
- snow polo - polo na śniegu
- snow fatbiking (fat-tire biking) - jazda po śniegu na rowerze typu fatbike
- wok racing - jazda na woku
- shovel racing - zjazd na szufli
- skeleton - skeleton
Angielskie sporty zimowe
Jak już wspominaliśmy, wiele sportów zimowych to różnego rodzaju odmiany i wersje najbardziej typowych dyscyplin, które są uprawiane w zimie - narciarstwa, hokeja czy saneczkarstwa.
Gdyby zapytać o najbardziej tradycyjny, typowy zimowy sport w Zjednoczonym Królestwie, najprawdopodobniej nawet sami Brytyjczycy mieliby niemały problem, aby wskazać ten najbardziej angielski. Sporty zimowe mają tu jednak bogatą, wielowiekową tradycję - istnieją dyscypliny, które pochodzą ze Zjednoczonego Królestwa lub przypuszcza się, że narodziły się właśnie tam. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obecnie sportów zimowych angielskiego pochodzenia jest curling, który został nawet włączony do oficjalnych zawodów sportowych w ramach zimowych igrzysk olimpijskich.
Zdecydowanie mniej znanym sportem, którego źródeł upatruje się w Wielkiej Brytanii, jest bandy - dyscyplina uznawana za pierwowzór dla nowoczesnego hokeja na lodzie (ice hockey) i mająca wiele wspólnych cech również z hokejem na trawie (field hockey) oraz piłką nożną. Zasadnicze różnice obejmują przede wszystkim: wielkość lodowiska, liczbę zawodników (w bandy 11 osób, w hokeju na lodzie - 5) oraz fakt, że w bandy gra się piłką (bandy ball) o średnicy 6 cm, a w hokeja krążkiem (puck).
Podsumowanie
Dziś pokazaliśmy jedynie część angielskiego słownictwa związanego z zimowymi sportami, jeżeli więc potrzebujesz zapoznać się ze słownictwem dotyczącym konkretnej dyscypliny, zapraszamy na kurs języka angielskiego do jednej ze szkół Speak Up w Polsce. Zachęcamy również do jak najczęstszych wizyt na naszym blogu - regularnie publikujemy tu materiały, które ułatwiają naukę języka angielskiego i pozwalają poznać Zjednoczone Królestwo oraz jego bogatą kulturę.