Angielskie czasy tworzą logiczny system - można nauczyć się ich szybko!
Tymczasem kluczem do nauczenia się czasów w języku angielskim jest uświadomienie sobie, że tworzą one logiczny system. Ich liczba, może i na pierwszy rzut oka przerażająca dla kogoś nienawykłego do tego rodzaju gramatycznego konceptu, przestaje być problemem, kiedy podejdziemy do zagadnienia metodycznie. Na przykład tak...
W języku polskim mamy 3 czasy:
- przeszły
- teraźniejszy
- przyszły
W języku angielskim mamy 12 czasów skumulowanych w 3 grupach:
- wyrażającej przeszłość (past)
- wyrażającej teraźniejszość (present)
- wyrażającej przyszłość (future)
W obrębie każdej z tych grup istnieją aspekty: simple, continuous, perfect, perfect continuous, służące do wyrażenia czasu trwania jakiejś czynności w teraźniejszości, przeszłości lub przyszłości.
- simple -dotyczy czynności rutynowych, jednorazowych i prostych w teraźniejszości, przyszłości i przeszłości
- continuos - dotyczy czynności ciągłych, dziejących się w konkretnym momencie, rozwijających się, toczące się w teraźniejszości, przyszłości jak i przeszłości
- perfect - dotyczy czynności, które zostały zakończone przed określonym momentem w teraźniejszości, przyszłości jak i przeszłości
- perfect continuos - dotyczy czynności, która zaczęła się wcześniej została ukończona, natomiast jej druga część trwa nadal
Trudno Ci samodzielnie poskładać wypunktowane wyżej "czasowe klocki"? Proszę, oto gotowa układanka:
- przeszłość (past): Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous
- teraźniejszość (present): Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous
- przyszłość (future): Future Simple, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous
Zwróć uwagę na fakt, że w każdej grupie czasów występują te same TYPY czasów: zawsze jest simple, continuous, perfect i perfect continuos. Budowa konstrukcji zdaniowych w każdym z typów jest podobna. Jeśli przyjrzysz się zdaniom zapisanym w poszczególnych typach, zauważysz te podobieństwa.
Potrzebujesz lepiej znać angielski?
Zarezerwuj termin rozmowy z konsultantem i wybierz kurs
dopasowany do Twoich potrzeb.
W jakiej kolejności uczyć się angielskich czasów
Dzięki takiemu podziałowi jesteś w stanie wyobrazić sobie strukturę, którą tworzą wszystkie angielskie czasy i zależności jakie między nimi zachodzą. Zapewne zadajesz sobie teraz pytanie, którego czasu uczyć się najpierw. Na kursie językowym pytanie często brzmi: którego aspektu uczyć się najpierw. Każdy lektor ma swój własny patent na uczenie kursantów angielskich czasów, a w gruncie rzeczy wszystko zależy od tego, w jakim celu kursanci uczą się języka.
Jeśli chcesz osiągnąć komunikatywną znajomość angielskiego, możesz przyjąć plan minimum, w ramach którego uczysz się czasów:
- Present Simple
- Present Continuos
- Present Perfect
- Past Simple
- Future Simple
Nie istnieje jedna arbitralna odpowiedź na pytanie o to, które czasy są najbardziej przydatne, bo wszystko zależy od sytuacji komunikacyjnych, w których używamy języka. Jedno jest pewne: dogadanie się w sklepie podczas wakacyjnego wyjazdu wymaga na pewno mniejszej wiedzy na temat angielskich czasów, niż porozumiewanie się podczas konferencji naukowej.
Jeśli jesteś ciekaw, jaka jest częstotliwość używania poszczególnych angielskich czasów przez rodowitych mówców tego języka, zajrzyjtutaj.
Najczęściej używane angielskie czasy to:
- Simple Present 57.51%
- Simple Past 19.7%
- Simple Future 8.5%
- Present Perfect 6.0%
- Present Continuous 5.1%
Najrzadziej używane angielskie czasy to:
- Future Continuos >0.1%
- Past Perfect Continuous >0.1%
- Future Perfect Continuous >0.1%
Najczęstsze błędy podczas uczenia się czasów w języku angielskim
Największym błędem podczas przyswajania sobie czasów w języku angielskim jest usilne tłumaczenie zdań z polskiego na angielski i porównywanie w jakim czasie wyrażona została informacja. To droga donikąd! Każda próba tworzenia kalki z polskiego oddala Cię od zrozumienia tego, w jaki sposób używają czasów rodowici mówcy angielskiego.
Podsumowanie
Tak, można szybko i skutecznie nauczyć się czasów w języku angielskim. Opisany wyżej logiczny system zależności w obrębie wszystkich dwunastu czasów gramatycznych może okazać się dla Ciebie doskonałym punktem zaczepienia, ale możliwe też, że na bazie tych informacji Twój mózg zbuduje jakąś inną strukturę, która ułatwi Ci przyswojenie czasów. Najważniejsza jest codzienna systematyczna nauka i otwartość na wyrażanie zależności czasowych w inny sposób, niż ma to miejsce w polszczyźnie.
Potrzebujesz lepiej znać angielski?
Zarezerwuj termin rozmowy z konsultantem i wybierz kurs
dopasowany do Twoich potrzeb.