Czym jest immersja językowa?
Nazwa tej metody pochodzi od angielskiego słowa “immersion”, czyli “zanurzenie”. Polega na maksymalnym otoczeniu się językiem, którego chcemy się nauczyć. W przypadku wyjazdu za granicę jest to dość proste - angielski słyszymy w sklepie, na ulicy, w radiu, telewizji. Menu w restauracji, rozkład jazdy i ulotka w skrzynce na listy także są w języku angielskim.
W przypadku, gdy metodę immersji chcemy zastosować bez wyjazdu do innego kraju, musimy zadbać o to, by stworzyć warunki językowo jak najbardziej zbliżone do tych, w których znaleźlibyśmy się w kraju anglojęzycznym. Jak to zrobić? Konkretne wskazówki znajdziesz w dalszej części artykułu.
Dlaczego immersja jest tak skuteczna?
Wysoka skuteczność immersji językowej wynika z tego, że intensywnie angażuje różne zmysły i zmusza Cię do ćwiczenia wszystkich umiejętności językowych - zarówno biernych, czyli słuchania i czytania, jak i aktywnych: mówienia i pisania, z całkowitym pominięciem języka polskiego. Po kilku tygodniach zauważysz, że zaczynasz nie tylko mówić po angielsku, ale także myśleć w tym języku!
Pamiętaj jednak, że immersja językowa przynosi doskonałe efekty, tylko wtedy gdy spełnisz dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, to proces długotrwały, widocznych efektów możesz spodziewać się po 3-4 miesiącach. Warto więc wytrwać i nie poddawać zniechęceniu po tygodniu lub dwóch. Drugim warunkiem jest systematyczność. Aby metoda immersji przyniosła dobre rezultaty, nie możesz oszukiwać. Konieczna jest konsekwencja i faktyczne maksymalne zanurzenie się w angielskim.
Korzyści płynące z tego sposobu nauki
Zanurzenie w języku niesie ze sobą wiele korzyści:
Całościowa nauka języka
W tej metodzie nie mam miejsca na naukę pojedynczych słówek wyrwanych z kontekstu, czy zapamiętywanie reguł gramatycznych. Odbierasz język, jako jedną całość, zapamiętujesz całe wyrażenia, nowego słownictwa uczysz się z kontekstu, mówienie, słuchanie i czytanie przeplatają się ze sobą. Co więcej, masz kontakt z żywym, autentycznym językiem.
Myślenie po angielsku
Stały, intensywny kontakt z językiem sprawia, że zaczynasz w nim myśleć. Kiedy chcesz coś powiedzieć, nie tłumaczysz już sobie w głowie polskiego zdania na angielski, ale od razu formułujesz go w języku docelowym. Dzięki temu unikasz kalek językowych i błędnego szyku zdania.
Szybsze tempo
Kiedy Twój mózg przyzwyczaja się do stałego kontaktu z angielskim, zauważasz, że po prostu uczysz się szybciej, łatwiej przychodzi Ci zapamiętywanie nowych słów, a gramatyka staje się bardziej intuicyjna i zrozumiała. Twoja nauka nabiera tempa.
Większa skuteczność
Jaki jest najmniej skuteczny sposób na naukę angielskiego? Robienie długich przerw, nauka jedynie podczas lekcji z nauczycielem raz w tygodniu, brak systematyczności, uczenie się na listy słówek na pamięć, skupienie na teorii gramatyki i niechęć do wykonywania ćwiczeń praktycznych. Ucząc się metodą immersji językowej, postępujesz dokładnie odwrotnie, czyli najbardziej efektywnie.
Wykorzystanie “międzyczasu”
Ucząc się przez zanurzenie w języku, pokonujesz najbardziej popularną wymówkę - brak czasu. W tej metodzie angielski szlifujesz także w międzyczasie: podczas jazdy samochodem, oglądania telewizji, sprzątania lub przeglądania mediów społecznościowych.
Immersja językowa rozwiązaniem uniwersalnym wiekowo
Kolejną ogromną zaletą immersji językowej jest jej uniwersalność. Możesz stosować ją bez względu na wiek i poziom zaawansowania znajomości języka angielskiego. Tak, nawet dzieci i osoby początkujące mogą korzystać z metody zanurzenia w języku, lub przynajmniej wprowadzać jej elementy do swoich codziennych czynności.
W jaki sposób możesz wprowadzić immersję językową do swojego życia?
Wbrew pozorom, to dość proste i nie wymaga od Ciebie postawienia życia Twojego i Twojej na przysłowiowej głowie. Wystarczy wprowadzenie kilku zmian do codziennych nawyków i ich konsekwentne utrzymywanie. Oto kilka podpowiedzi, co możesz zrobić, aby zanurzyć się w angielskim bez wyjeżdżania za granicę.
Filmy i seriale tylko po angielsku
Każdy z nas lubi spędzać czas, śledząc losy ulubionych bohaterów lub oglądając ciekawy film. Od dzisiaj zapomnij o polskim lektorze i dubbingu. Filmy i seriale oglądaj wyłącznie
w angielskiej wersji językowej. Możesz podeprzeć się angielskimi napisami.
Angielskie podcasty i audiobooki
Podczas spaceru, jazdy samochodem czy wykonywania czynności domowych, np. prasowania, słuchaj angielskich audiobooków i podcastów. Możesz zacząć od wersji uproszczonych, dla osób uczących się i stopniowo podnosić stopień trudności.
Angielskie stacje radiowe i telewizyjne
Zamiast polskiego radia, słuchaj BBC, polskie wiadomości w telewizji zastąp brytyjskimi lub amerykańskimi. Zapomnij o tym, że w twoim odbiorniku są dostępne jakiekolwiek polskie kanały.
Media społecznościowe po angielsku
Zmień ustawienia Facebooka, Instagrama, Twittera i TikToka na angielski. W ten sposób szybko nauczysz się kilku nowych wyrażeń. Obserwuj anglojęzyczne profile, czytaj komentarze i hashtagi po angielsku i sam je twórz. Oglądaj angielskie Insta Stories i filmy na Facebook Live. Jeśli szukasz informacji lub tutoriali na YouTube, wybieraj wyłącznie te po angielsku.
Nie zapomnij o angielskiej muzyce. Na jakiś czas otocz się wyłącznie anglojęzycznymi utworami.
Angielskie książki, gazety i czasopisma
Ważnym elementem języka jest czytanie. Dzięki internetowi możesz z łatwością dotrzeć do artykułów i ebooków w języku angielskim. Jeśli wolisz tradycyjne, papierowe wydania, bez trudu znajdziesz je w księgarniach.
Ustawienia urządzeń w języku angielskim
Kolejnym krokiem do zanurzenia się w angielskim jest zmiana ustawień wszystkich elektronicznych urządzeń w domu na ten właśnie język - od ekspresu do kawy po telewizor. W ten sposób szybko poznasz kolejne angielskie zwroty.
Rozmowy z native speakerem
Na koniec najważniejsza rada - zapisz się na kurs angielskiego z native speakerem. Nie wystarczy bierny odbiór języka, bardzo ważne ćwiczenie jest też umiejętności praktycznych, a szczególnie mówienia. Poznawania i zrozumienie zasad gramatycznych i trenowanie pod okiem nauczyciela pozostałych umiejętności znacznie ułatwia i przyspiesza rozwój językowy.
Podsumowanie
Immersja językowa to skuteczny i dostępny dla każdego sposób na naukę angielskiego. Zmiana codziennych nawyków i maksymalne otoczenie się językiem przynosi doskonałe, szybko widoczne rezultaty. Pamiętaj też, aby nie zaniedbywać nauki pomocą nauczyciela! Takie combo gwarantuje najlepsze efekty!
Potrzebujesz lepiej znać angielski?