Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2023-12-13

Dysleksja a nauka angielskiego - jak skutecznie uczyć się angielskiego przy dyslekcji?

Dysleksja to kompleksowe neurobiologiczne zaburzenie uczenia się, które wpływa na zdolność osoby do prawidłowego czytania, pisania i zrozumienia języka pisanego. Zaburzone są procesy przetwarzania języka. W kontekście nauki języka angielskiego, dysleksja stanowi dodatkowe wyzwanie do przezwyciężenia problemów z rozpoznawaniem i przetwarzaniem dźwięków mowy, co konkretnie wpływa na umiejętność czytania, pisania i zrozumienia tekstu pisanego. Na szczęście istnieją skuteczne metody, które pomagają w przezwyciężeniu tych trudności.

Dysleksja a nauka języka angielskiego

Ciekawym aspektem jest pytanie, czy dysleksja występuje również w języku angielskim, zwłaszcza u osób, które mają diagnozę w języku polskim. Badania sugerują, że dysleksja jest zjawiskiem "uniwersalnym" i nie zależy od konkretnego języka. Jednak różnice w strukturze języka mogą wpływać na specyficzne trudności czytelnicze i pisarskie. Zaburzenie dyslektyczne w języku angielskim objawia się zaburzoną kompetencją rozróżniania dźwięków, co wpływa na poprawne czytanie i zrozumienie tekstu. Inni mogą mieć trudności w nauce nieregularnych form czasowników czy nietypowych struktur gramatycznych. Zrozumienie, jak konkretne cechy języka angielskiego wpływają na osoby z dysleksją, jest kluczowe dla skutecznego nauczania.

Dysleksja a angielski

Czy można skutecznie uczyć się angielskiego przy dysleksji? Tak, absolutnie można skutecznie uczyć się angielskiego pomimo dysleksji. Choć dysleksja może stanowić potężne wyzwanie, istnieją strategie i metody, które mogą znacznie ułatwić proces nauki języka angielskiego dla osób z tym zaburzeniem. Poniżej znajduje się kilka skutecznych podejść:

Indywidualizacja nauki

Dostosowanie metodyki nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia jest kluczowe. Nauczyciele mogą wykorzystać różnorodne narzędzia, takie jak audiobooki, nagrania czy wizualne materiały edukacyjne, aby ułatwić przyswajanie informacji. Wskazana jest również indywidualna praca z uczniem. Poświęcenie uwagi i twórcza współpraca.

Aktywne metody nauczania

Interaktywne, aktywizujące do analizy i angażujące metody nauczania, takie jak gry językowe, zadania grupowe czy nauka poprzez doświadczenie, mogą pomóc w skuteczniejszym przyswajaniu materiału przez osoby z dysleksją. Decydującym czynnikiem może być również badanie inteligencji wielorakiej. To pomoże dobrać zestaw ćwiczeń, który idealnie pasuje do profilu dyslektyka i niejako skalibruje kierunek nauczania.

Wsparcie specjalistyczne

W niektórych przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak logopedzi czy pedagodzy specjalni, którzy posiadają doświadczenie w pracy z osobami z dysleksją. Taka praca jest dalece spersonalizowana. Logopedzi wykorzystują również w swojej pracy techniki relaksacyjne aparatu mowy, odpowiednie oddychanie, co wpłynie korzystnie na werbalizowanie języka.

Wykorzystanie technologii

Dostęp do nowoczesnych technologii, takich jak aplikacje do nauki języków, programy do przetwarzania mowy czy audiobooki, ułatwiają proces przyswajania informacji. Pomóc może również śpiewanie popularnych piosenek po angielsku i zapisywanie słów ulubionych utworów muzycznych.

Cierpliwość i pozytywne podejście

Ważne jest, aby zachować pozytywne podejście do nauki i być cierpliwym zarówno w przypadku uczniów, jak i nauczycieli. Zrozumienie, że każdy uczeń ma swoje tempo i indywidualne potrzeby, jest kluczowe. Zwłaszcza jeśli chodzi o język angielski.

Dysleksja a język angielski

Pomimo iż dysleksja ma podobne symptomy per se, to przypadki należy jednak rozpatrywać indywidualnie i kluczową sprawą jest dostosowanie metodyki nauki do konkretnych potrzeb oraz preferencji danej osoby. Wsparcie ze strony nauczycieli, specjalistów oraz wsparcie rodziny może znacznie ułatwić proces nauki języka angielskiego. Skuteczna nauka języka angielskiego osoby dyslektycznej wymaga regularnej praktyki, analizowanie charakterystycznych cech zapisu słownego jak i fonetycznego występującego w języku angielskim. Krótkie, regularne sesje nauki mogą być bardziej efektywne niż długie, intensywne sesje. A ćwiczenia zaprogramowane na zabawę, kojarzenie i łączenie elementów będą grać tutaj kluczową rolę.

Nauka angielskiego a dysleksja

Diagnoza dysleksji jest procesem wielopłaszczyznowym i zazwyczaj przeprowadza ją zespół specjalistów, takich jak psychologowie, pedagodzy specjalni czy logopedzi. Nauczyciel języka angielskiego powinien mieć dostęp do szczegółowego raportu w tym temacie, aby odpowiednio przygotować tok szkolenia. Musi wiedzieć, jaki jest stopień zaawansowania trudności w czytaniu, pisaniu i/lub zrozumieniu tekstu. Ma to decydujące znaczenie podczas sprawdzianów czy testów. Skuteczna nauka języka angielskiego osoby dyslektycznej to poprawna identyfikacja inteligencji wielorakiej danej osoby, połączenie perspektywy psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej.

Język angielski a dysleksja

Dysleksja to zaburzenia związane stricte z tekstem pisanym i jego (z)rozumieniem. Nie jest powiedziane, że dyslektyk nie może byś świetnym mówcą czy na przykład znakomicie rozumieć tekst mówiony. Sukces skutecznej nauki angielskiego kryje się w indywidualnym charakterze zaburzeń, które powinno się szczegółowo przeanalizować. Wtedy nauka, nie tylko języka obcego, będzie przyjemnością.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem